Adını Burning Man’den Alan Playa Wear

Playa Nedir?

Playa [plah-yah] İsim İspanyolca: Plaj
Dünyaca ünlü Burning Man Festivali Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde gerçekleşiyor. Bir hafta süren festivalde hangi bölümde hangi etkiniğin olacağı önceden belirleniyor. Festivalin önemli alanlarından birisine de ‘Playa’ adı verilmiş. Playa’da bir çok sanat eseri sergilenirken aynı zamanda festivalin sembolü olan Flame heykeli de bu alanda yakılıyor. İşte playa wear da bu ruha uygun tarzı temsil ediyor.

Playa Wear Nedir?

Playa wear festival ateşini her zaman içinde canlı tutanların yaşam biçimidir. Burning Man festivalinin en hararetli etkinliklerinin düzenlendiği Playa alanının konseptine uygun kıyafetlerin tümüdür. Günlerce süren festivalin coşkusunu yansıtan, alanın motifleriyle iç içe geçmiş bu giysiler her çöl tutkunu için vazgeçilmezdir.

Burning Man Nedir?

Dünyanin en popüler festivallerinden olan Burning Man nedir? İlk organizasyonunu 1986 yılında gerçekliştiren Burning Man 9 gün sürüyor. Sanatsal performansların, müziğin ve renkli partilerin coşkusuna her yıl yaklaşık 70 bin kişi ortak oluyor. Bir çok ünlünün de katıldığı festivalde katılımcılar çadırlarda ya da karavanlarda kalarak çöl şartlarına uyum sağlamaya çalışıyor.

Burning Man Festivali hakkında merak edilenler

Sosyal medyanın da etkisiyle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren dünyaca ünlü Burning Man Festivali hakkında merak edilenler burada. Festival tam 9 gün sürüyor ve farklı etkinliklere göre farklı alanlar mevcut. Her alanın konseptinin ve ruhunun çeşitlilik gösterdiği alanlardan en meşhur olanı Playa alanı. Playa wear ile görsel şölenin de ön planda olduğu bu alanda sembolik tahta heykel feativalin son günü çölün ortasında yakılıyor.

Burning Man’in Tarihçesi

Burning Man, 22 Haziran 1986’da yaz gün dönümünde bir şenlik ateşi ritüeli olarak başladı. Larry Harvey, San Francisco’da yer alan Baker Beach’te buluştular ve yaklaşık iki buçuk metre boyunda ahşap bir adam ve daha küçük bir tahta köpek heykelini yaktılar. 1988’e gelindiğinde, Larry Harvey yaz gündönümü ritüeline “Burning Man” adını verdi. 1990’a kadar Baker Beach’te düzenlenen festival bu yıldan sonra günümüzde de etkinliklerin gerçekleştiği Black Rock Çölü’ne taşındı.